Jak ustrzec elewację przed glonami, grzybami i porostami?
P

Pojawienie się na ścianach zielonkawych lub brunatnych nalotów świadczy o tym, że na elewacji pojawiła się agresja mikrobiologiczna. Zwykle są to glony, grzyby, mchy lub porosty, których zarodniki znajdują się w powietrzu, glebie oraz wodzie.

Problem jest o tyle uporczywy, iż nie wystarczy usunięcie skutków. Trzeba znaleźć przyczynę, inaczej glony pojawią się znowu, szpecąc i niszcząc elewację.

 
Powodem pojawienia się glonów jest wysoka wilgotność powietrza oraz bliskość drzew czy zbiorników wodnych. W takiej sytuacji, jedyną metodą walki z glonami będzie zmycie warstwy zabrudzenia, zaimpregnowanie ścian preparatami grzybobójczymi do użytku zewnętrznego i pomalowanie elewacji farbami zawierającymi preparaty grzybobójcze.
 

Powierzchnię elewacji należy zabezpieczyć farbą lub tynkiem, który będzie możliwie najbardziej nieatrakcyjny dla glonów i grzybów. W pierwszej kolejności należy zapobiegać glonom lub przynajmniej czasowo opóźniać ich wzrost poprzez specjalne zabezpieczenie farb i tynków, za pomocą tzw. biocydów.
Najwyższej jakości farba fasadowa o charakterze mineralnym.

Specjalne spoiwo typu SilaCryl® gwarantuje wysoki poziom ochrony przed wilgocią oraz znakomitą odporność na wpływy atmosferyczne. Produkt posiada szerokie możliwości barwienia.


CZYNNIKI MAJĄCE WPŁYW NA WILGOTNOŚĆ POWIERZCHNI ELEWACJI TO:
  • czynniki pogodowe
  • przypadająca w danym rejonie ilość dni z opadami atmosferycznymi lub mgłą
  • zacienienie elewacji przez sąsiadujące budynki, drzewa i krzewy
  • błędy projektowe i wykonawcze

Dlaczego warto malować fasady?
Istnieją dwie główne przyczyny malowania elewacji. Po pierwsze, odpowiednia farba wydobędzie szczególny charakter i styl budynków. Co więcej, pomalowana elewacja zyska ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Łatwiej też będzie ją utrzymać w czystość.

                     Poznaj inne produkty elewacyjne marki Caparol na: www.farbycaparol.plwww.caparol.pl